Kluziště: Zima plná zábavy!

Ice Rink

Historie kluzišť

Lední hokej a bruslení patří v Česku mezi nejoblíbenější zimní sporty, není tedy divu, že historie kluzišť sahá hluboko do minulosti. První zmínky o bruslení na zamrzlých rybnících a jezerech pocházejí už z 16. století. Tehdy se jednalo spíše o kratochvíli a způsob, jak se v zimě pohybovat po zamrzlé vodní hladině. S rozvojem technologií a rostoucí popularitou bruslení se začala objevovat i první umělá kluziště. První umělá ledová plocha na území Česka byla otevřena v roce 1877 v Praze na Letné. Jednalo se o menší kluziště s přírodní ledovou plochou, která se udržovala pomocí chladicího systému. Tento milník znamenal počátek nové éry bruslení a umožnil provozovat tento sport i v teplejších měsících. Postupně se začala objevovat další umělá kluziště po celé zemi, a to jak venkovní, tak i krytá. Dnes najdeme v Česku stovky kluzišť, od malých hřišť až po moderní stadiony s kapacitou několika tisíc diváků.

Typy kluzišť

V České republice se setkáváme s různými typy kluzišť, které uspokojí potřeby jak rekreačních bruslařů, tak profesionálních sportovců. Venkovní kluziště, často budovaná během zimních měsíců na náměstích a v parcích, nabízí kouzelnou atmosféru pod širým nebem. Jsou ideální pro rodiny s dětmi a romantické bruslení ve večerních hodinách. Pro pravidelné tréninky a sportovní vyžití slouží krytá kluziště. Tato kluziště s umělou ledovou plochou umožňují bruslení po celý rok nezávisle na počasí. Profesionální hokejové kluby a krasobruslaři využívají moderní stálé haly s kvalitním zázemím, tribunami pro diváky a špičkovým technickým vybavením.

Vlastnost Hodnota
Typická plocha 30 x 60 metrů
Teplota ledu -4°C až -6°C

Výroba ledu

Kluziště, ať už se jedná o rozlehlou plochu pro hokejové zápasy nebo o menší kluziště pro veřejnost, vyžadují pro svůj provoz kvalitní a odolný led. Výroba ledu pro kluziště je sofistikovaný proces, který začíná přípravou chladicí plochy. Ta se nejprve důkladně vyčistí a zkontroluje, zda na ní nejsou žádné nerovnosti. Následně se na plochu umístí systém trubek, kterými bude proudit chladicí médium, nejčastěji roztok vody a glykolu. Teplota tohoto média se pohybuje hluboko pod bodem mrazu, aby dokázala efektivně ochlazovat betonovou plochu a vytvářet tak ideální podmínky pro tvorbu ledu.

Samotná tvorba ledové plochy probíhá postupným nanášením tenkých vrstev vody, které se nechávají zmrznout. Tento proces se opakuje, dokud není dosaženo požadované tloušťky ledu, která se u hokejových kluzišť pohybuje okolo 4-5 centimetrů. Pro zajištění dokonale hladkého povrchu se led pravidelně upravuje speciálními rolbami, které jej zbrousí a uhladí. Kvalita ledu je pro sportovní výkony i pro radost z bruslení klíčová a vyžaduje precizní technologické postupy a pravidelnou údržbu.

Bruslení pro zábavu

Ať už jste zkušení bruslaři, nebo teprve začínáte, bruslení pro zábavu je skvělý způsob, jak si užít zimu. Kluziště a zimní stadiony ožívají smíchem a radostí, když se lidé všech věkových kategorií prohánějí po ledové ploše. Pro mnohé je to synonymum pro bezstarostné chvíle s rodinou a přáteli. Děti se učí prvním krůčkům na bruslích, zatímco dospělí si užívají elegantní jízdu nebo si zahrají hokej. Bruslení není jen zábava, ale také skvělý způsob, jak si zlepšit fyzickou kondici a koordinaci. Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá zdraví a posiluje imunitu. Navíc, bruslení je aktivita, kterou si můžete užít bez ohledu na věk a fyzickou zdatnost.

Hokejové zápasy

Lední hokej, to je vášeň, která v Česku koluje v žilách snad každému. A kde jinde prožívat napínavé souboje a oslavovat vítězství než na hokejových zápasech? Zimní stadiony se s příchodem chladnějších měsíců stávají dějištěm nezapomenutelných sportovních momentů. Atmosféra je tu vždy nabitá energií, skandování fanoušků burácí do rytmu hry a napětí by se dalo krájet. Ať už se jedná o extraligový duel, nebo o zápas místního klubu, jedno je jisté: na ledě se odehrává strhující drama, které nenechá chladným žádného sportovního nadšence. Kluziště se mění v bitevní pole, kde o každý centimetr ledu bojují hráči s nevídanou vervou. Rychlost, tvrdost, ale i elegance a mistrovská technika, to vše k hokeji neodmyslitelně patří. A právě na hokejových zápasech se tyto atributy snoubí v dokonalé harmonii, která diváky nenechá ani na okamžik vydechnout.

Na kluzišti se každý stává dítětem. Stačí nazout brusle a všechny starosti se rozplynou v ledovém oparu.

Jindřich Dvořák

Bezpečnost na ledě

Zimní radovánky na ledě patří k oblíbeným aktivitám pro malé i velké. Než se ale vrhneme na bruslení, je potřeba mít na paměti pár zásad bezpečnosti. Kluziště a zamrzlé rybníky se mohou zdát jako lákavá místa, ale skrývají v sobě i svá rizika. Vždy se ujistěte, že je led dostatečně silný pro bruslení. Informujte se o aktuálním stavu ledu u provozovatele kluziště nebo u rybníka hledejte informační cedule. Na tenký led nikdy nevstupujte, hrozí proboření! Nepodceňujte vhodné oblečení. Teplé vrstvy a rukavice by měly být samozřejmostí. Nezapomínejte na ochranu hlavy, zejména u dětí je helma důležitá. Dodržujte na ledě pravidla slušného chování a bruslete ohleduplně k ostatním. Vyhýbejte se riskantním manévrům a nebezpečné rychlosti. Pokud si nejste jistí v kramflecích, neváhejte si vzít na pomoc instruktora bruslení. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě a zodpovědným přístupem si užijete zimní radovánky naplno.

Tipy pro začátečníky

Jdete poprvé na brusle a nevíte, kde začít? Nebojte se, bruslení je zábava pro všechny věkové kategorie! Než vyrazíte na kluziště, pořádně se oblečte. Vrstvěte oblečení, abyste se mohli v případě potřeby svléknout, a nezapomeňte na rukavice a čepici. Na kluzišti bývá chladno, proto je důležité se dobře obléknout, abyste se cítili komfortně. Před vstupem na led si důkladně zavažte brusle. Ujistěte se, že vám brusle pevně drží na nohou, ale netlačí. Na ledě se držte u mantinelu a pomalu se rozhýbejte. Nebojte se pádů, stávají se i těm nejlepším! Důležité je se zvednout a zkusit to znovu. Pokud si nejste jistí, požádejte o pomoc obsluhu kluziště nebo zkušenějšího kamaráda. Bruslení je skvělý způsob, jak si užít zimu a zároveň si zasportovat. Nezapomeňte se bavit a užít si čas s přáteli a rodinou!

Kluziště v kultuře

Kluziště, tato ledová plocha plná radosti a pohybu, se nesmazatelně zapsala i do světa kultury. Filmy proslavily romantické scény na bruslích, kde se hrdinové sblížili během piruet a smíchu. Vzpomeňme na ikonickou scénu z filmu "Láska nebeská" nebo na dojemný příběh z "Ledové show". Ani literatura nezůstala pozadu a kluziště se stalo kulisou mnoha příběhů. Od dětství milovaná knížka "Děti z Bullerbynu" líčí zimní radovánky na zamrzlém rybníku, který se stal jejich kluzištěm. A co teprve hudba? Balet "Labutí jezero" s Čajkovského nesmrtelnou melodií nás přenese na jeviště proměněné v magické kluziště, kde se odehrává příběh lásky a zrady. Kluziště se tak stává nejen místem sportu a zábavy, ale i zdrojem inspirace pro umělce napříč kulturními odvětvími.

Slavná kluziště světa

Lední hokej je sport s bohatou historií a vášnivými fanoušky po celém světě. Není divu, že některá kluziště, kde se píší hokejové dějiny, získala ikonický status. Tato místa se stala symboly sportovní vášně, talentu a nezapomenutelných okamžiků. Od legendárních stadionů v Severní Americe po moderní arény v Evropě, tato kluziště přitahují fanoušky z celého světa.

Atmosféra na těchto stadionech je nepopsatelná, ať už se jedná o burácení davu při gólu domácího týmu nebo napjaté ticho během důležitého nájezdu. Každé kluziště má svůj vlastní příběh, své legendy a své kouzlo. Pro fanoušky je návštěva těchto ikonických míst splněným snem a příležitostí dotknout se historie svého oblíbeného sportu.

0 Ekologické aspekty

Provoz zimního stadionu nebo venkovního kluziště s sebou nese i ekologické aspekty, které je důležité brát v potaz. Spotřeba energie je jedním z hlavních faktorů - chlazení ledové plochy, osvětlení a další provozní aspekty vyžadují nemalé množství elektřiny. Je proto žádoucí, aby stadiony a kluziště využívaly obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla. Důležitým aspektem je i hospodaření s vodou. Ledová plocha se musí pravidelně upravovat a čistit, což s sebou nese spotřebu vody. Moderní technologie a systémy recyklace vody však dokáží spotřebu vody minimalizovat. Provozovatelé by také měli dbát na používání ekologicky šetrných čisticích prostředků.

Publikováno: 07. 12. 2024

Kategorie: zábava