Finanční sekce: DPFO: Vše, co potřebujete vědět

Dpkv

Co je DPKV?

DPKV je zkratka pro “daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob”. Jednoduše řečeno, je to formulář, který vyplňují a podávají finančnímu úřadu osoby s příjmy, ze kterých jim nevznikla povinnost daně srazit. Mezi takové příjmy patří například příjmy z podnikání, pronájmu nebo kapitálového majetku. Pokud jste zaměstnaní a nemáte žádné jiné příjmy, DPKV pravděpodobně podávat nemusíte. Váš zaměstnavatel za vás odvádí zálohy na daň z příjmů formou srážkové daně.

Vyplnění a podání DPKV může znít složitě, ale nemusí to tak být. Existuje mnoho zdrojů, které vám s tím pomohou. Můžete se obrátit na finanční úřad, využít online formuláře a návody, nebo se poradit s daňovým poradcem.

Kdo podává DPKV?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zkráceně DPH, podává každý, kdo má v České republice zdanitelné příjmy. To se týká jak zaměstnanců, tak i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Zaměstnanci většinou podávají daňové přiznání v případě, že měli příjmy z více zdrojů, uplatňují si slevy na dani, nebo jim vznikla povinnost podat daňové přiznání z jiného důvodu. OSVČ podávají daňové přiznání vždy, a to i v případě, že jejich příjmy nedosáhly úrovně minimální mzdy.

Důležité je si uvědomit, že existují i výjimky, kdy daňové přiznání podávat nemusíte. Například pokud jste měli pouze příjmy ze závislé činnosti a váš zaměstnavatel za vás provedl roční zúčtování daně, daňové přiznání podávat nemusíte. Stejně tak ho nemusíte podávat ani v případě, že vaše příjmy nepřesáhly určitou hranici.

Pro jistotu si ale vždy zkontrolujte aktuální informace na webových stránkách Finanční správy, abyste měli jistotu, že splňujete všechny podmínky pro nepodání daňového přiznání.

Termíny podání DPKV

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zkráceně DPH, musíme podat nejpozději do 3. dubna následujícího roku. Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, termín se prodlužuje do 3. července. Důležité je si uvědomit, že 3. duben a 3. červenec připadají na víkend, takže termín pro podání se posouvá na nejbližší následující pracovní den.

Daňové přiznání můžete podat elektronicky, poštou nebo osobně na příslušném finančním úřadě. Při podání elektronicky je nutné použít datovou schránku nebo elektronický podpis. Pokud podáváte daňové přiznání poštou, odešlete ho doporučeně a uschovejte si podací lístek. Osobní podání je možné na podatelně finančního úřadu.

Včasné podání daňového přiznání je důležité, abyste se vyhnuli sankcím. Pokud daňové přiznání nepodáte včas, hrozí vám pokuta.

Způsoby podání DPKV

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zkráceně DPH, můžeme podat několika způsoby. Klasikou je papírová podoba, kterou získáte na pobočkách Finanční správy nebo si ji stáhnete z internetu. Vyplněný formulář pak osobně doručíte na podatelnu příslušného finančního úřadu nebo ho jednoduše pošlete poštou. Modernější a pohodlnější variantou je elektronické podání. To provedete buďto prostřednictvím online formuláře na Daňovém portálu Finanční správy, nebo s využitím datové schránky. Pokud si na elektronické podání netroufáte, můžete využít služeb daňového poradce. Ten za vás formulář vyplní a elektronicky odešle. Nezapomeňte mu ale včas dodat všechny potřebné podklady.

Důležité slevy a odpočty

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zkráceně DPFO, je dokument, který shrnuje vaše příjmy a výdaje za uplynulý kalendářní rok. Na základě těchto údajů se pak vypočítá vaše daňová povinnost. Abyste ale zbytečně neplatili na daních víc, než musíte, je důležité znát důležité slevy a odpočty, které můžete ve svém daňovém přiznání uplatnit. Mezi nejznámější slevy na dani patří sleva na poplatníka, která činí 25 840 Kč pro rok 2023. Tuto slevu uplatní každý poplatník, který má zdanitelné příjmy. Další slevou je sleva na studenta, kterou můžou uplatnit studenti do 26 let věku, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání. Výše slevy na studenta činí 4 020 Kč ročně. Pokud pečujete o dítě, máte nárok na slevu na dítě. Výše slevy se liší podle počtu dětí a výše vašich příjmů. Kromě slev na dani si můžete v daňovém přiznání uplatnit také různé odpočty. Odpočty snižují váš základ daně, a tím pádem i vaši daňovou povinnost. Mezi nejčastěji uplatňované odpočty patří úroky z hypotéky, příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a dary. Je důležité si uvědomit, že ne na všechny slevy a odpočty máte automaticky nárok. Některé slevy a odpočty je potřeba v daňovém přiznání nárokovat a doložit je příslušnými dokumenty. Proto je vždy dobré se před podáním daňového přiznání poradit s daňovým poradcem, který vám pomůže s uplatněním všech slev a odpočtů, na které máte nárok.

Chyby v DPKV

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, zkráceně DPH, je dokument, který se týká většiny z nás. Ať už si ho podáváme sami, nebo nám s ním pomáhá účetní, je dobré vědět, na co si dát pozor a jakým chybám se vyhnout. I drobná chyba v daňovém přiznání může mít za následek komplikace s finančním úřadem.

Jednou z nejčastějších chyb je špatně uvedený DIČ, ať už vaše, nebo vašeho zaměstnavatele. Důležité je také zkontrolovat si správnost zadaných údajů o příjmech a výdajích. Chyby se často objevují i v nesprávném uplatnění slev a daňových zvýhodnění. Nezapomeňte, že na slevy a zvýhodnění máte nárok pouze za splnění určitých podmínek.

Další oblastí, kde se chyby vyskytují poměrně často, je nesprávné zařazení příjmů a výdajů. Ne každý příjem je osvobozen od daně a ne každý výdaj si můžete odečíst. Pokud si nejste jistí, jak daný příjem nebo výdaj v daňovém přiznání správně zařadit, je vhodné se poradit s odborníkem.

Důležité je také nezapomenout na termín pro podání daňového přiznání. Pokud daňové přiznání nepodáte včas, hrozí vám pokuta. V případě, že nestíháte termín, je možné požádat o jeho prodloužení.

Ať už se rozhodnete podat daňové přiznání sami, nebo s pomocí účetní, vždy si ho před odesláním důkladně zkontrolujte. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a nepříjemnostem s finančním úřadem.

Novinky pro rok 2024

Rok 2024 přináší několik novinek v oblasti daně z příjmů fyzických osob (DPFO). Zkratka DPFO se používá pro daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Mezi hlavní změny patří úprava některých slev na dani a daňových bonusů. Dále se mění způsob podání daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Od roku 2024 budou muset OSVČ podávat daňové přiznání elektronicky. Tato povinnost se týká i osob, které dosud podávaly daňové přiznání v papírové podobě. Výjimku tvoří senioři a osoby se zdravotním postižením, kteří si budou moci podat daňové přiznání i nadále v listinné podobě. Další novinkou je zavedení možnosti podání daňového přiznání prostřednictvím mobilní aplikace. Tato možnost bude k dispozici pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob. Cílem této novinky je zjednodušit a zpříjemnit proces podání daňového přiznání. Věříme, že tyto změny přispějí k větší efektivitě a přehlednosti daňového systému.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: finance